A legalul mellékelt link Firenze városának létrejöttétől évszámokkal sorolja fel a
város és a tartomány vezetőit, amivel komoly történelmi áttekintésre ad lehetőséget. Nekem elég furcsa, hogy a korai Mediciket, mint Cosimo és
Lorenzo il Magnificót is fejedelemnek írják, hiszen akkoriban még köztársaság volt
Firenzében, és a városi tanácsban szavazással történt a döntéshozatal. Az már
egy más dolog, hogy bizonyos módon hatni igyekeztek és hatni is tudtak a
tanácsokban lévő személyekre, hogy rájuk, vagy éppen az ő érdekeik szerint szavazzanak, de konkrétan fejedelmi
címük nem volt. A belinkelt táblázat alatt van is egy mondat, miszerint a
Medicik jogilag polgároknak számítottak. A Pazzi féle összeesküvés után azonban valóban korlátlan hatalommal rendelkezett a Medici család, vagyis konkrétabban Lorenzo Medici, fejedelmi cím nélkül is. Ezen címek megadását egyébként a pápa vagy a császár tehette lehetővé.
Ám elég sok minden történt még Firenzében addig, amíg Giovanni de Medici (Ismertebb nevén Giovanni delle Bande Nere (aki Medici leszármazott volt a Medici család másik, Junior ágából) és Maria Salviati fia I.Cosimo de Medici néven 1537-ben Firenze hercege, majd 1569-ben Toszkána első nagyhercege lett.
A Medici család 1743-ban történt kihalása után öröklődés okán érkeztek Firenzébe a Lotharingiai uralkodó család tagjai, akik gyakorlatilag semmit nem törődtek Firenzével, mígnem 1860-ban megalakult az egységes Olaszország, melynek egyik legfényesebb ékköve mindmáig és bizonyára még azon is jóval túl Firenze városa és főleg annak múzeumai! Az, hogy ez így történt, Anna Maria Lujza Medicinek köszönhető, mert ő egyezett meg a Lotharingiai házzal abban, hogy bár jogilag az ő tulajdonuk Firenze a kincseivel együtt, de a városból soha semmit el nem vihetnek, hanem lehetővé kell tenniük azon kincsek megtekinthetőségét a városban, a tartományban bárki számára. Ez így is történt, és mindmáig kígyózó "nemzetközi" sorok vannak az Uffizi előtt! Bár valami újítás révén ez megszűnőben van, de tapasztalataim ebben sajnos még nincsenek.
-