Cappella dei Principi - Pietra Dura - Anna Maria Lujza- Patto di Famiglia Medici


Pietra Dura  = féldrágakő

Ezzel a csodálatosan munkálható színpompás burkolattal látták el az egész nagyhercegi kápolnát            
I. Ferdinando nagyherceg utasítására. Mondhatni e célból létesítettek egy üzemet, melyben kizárólag ezt a burkoló anyagot készítették. A munkálatokat Ferdinando nagyherceg szervezte és ő is finanszírozta a hatalmas kápolnának a költségeit. 
-
Hogy miképpen értékeljük Ferdinandónak ezt a vállalkozását, azt mindenki eldöntheti magában, amikor ott áll és csak néz és néz...!  Ám van valami, ami semmit nem tud megszépíteni, és hiába szép a környezet, az ott lévő koporsókban lévő személyek közül csak egy van, akinek sorsa talán megérinti a szívünket, az utolsónak, Anna Maria Lujzának a sírja. Nehéz sorsa volt, bár érdemes lett volna arra, hogy nagyhercegnő legyen..., ám az akkori viszonyok ezt nem engedték meg neki, mert hogy nő volt. Minden bizonnyal jó, sőt, sokkal jobb gazdája lett volna a mondhatni "halálra  ítélt" városnak, mint akkoriban bárki más!
-


-

De a neve az utókor számára enélkül is igen fényesen kell, hogy csengjen! Hogy miért is? Azért, mert ő, Anna Maria Luisa Medici gondoskodott arról, hogy bár a halála után osztrák férjére szállt a Medici vagyon, de az csak képletes lehetett, mert az általa megfogalmazott rendelet kikötötte, hogy soha semmi műkincset nem vihetnek el senkik Firenzéből, de bárkinek mindig lehetőséget kell adni arra, hogy azokat a műkincseket megcsodálhassa a firenzei múzeumokban! Szóval a  Patto di famiglia tette lehetővé, hogy Firenzében minden érdeklődő láthasson minden múzeumban és minden templomban minden időben minden Medicik által gyűjtött műkincset!

Torre dei Donati + Dante Alighieri

A Torre dei Donati a kép közepén egyike a régi korokból megmaradt vakolatlan firenzei lakótornyoknak a híres Via del Corsón. Az utca híre leginkább azért él még most is, mert úgy tartják, hogy ezen utca házainak egyikében született Dante Alighieri. Ha Firenzében járunk érdemes alaposan megtekinteni az épületet és környékét a hangulata miatt. De nem csak ezen az épületen, hanem a környék több más épületén is idézeteket írtak, írnak a falakra Dante rajongói. 




Magyar festők önarcképei a Vasari-folyosóban


Nem is gondolnánk talán, hogy magyar festők önarcképeiből is láthatunk néhányat a legendás Vasari folyosó falain Firenzében. Az igazság az, hogy nem túl sok, de tán egy tucatnyi ilyen festmény is látható ott, bár én csak néhány képet találtam itt a neten.:  Sajnos még nem volt szerencsém átsétálni azon a folyosón, de nagyon nagy vágyam, hogy egyszer én is ott járjak azok között a festmények és falak között !


-

-

-


                                                                        Benczúr Gyula

-
-

  És voltak bizonyára mások is, akikről ezidáig nem találtam feljegyzést. Sajnos még nem volt módom nekem sem végigsétálni azon a folyosón.

Pio Fedi: Fanti tábornok emlékműve a Piazza San Marcon

 Az itáliai "Risorgimento" nevű eseménynek, mely az olasz függetlenséget tűzte ki célul, vezető alakja volt az 1865-ben elhunyt Manfredo Fanti tábornok, kinek szobra a Piazza San Marcon áll. A kor legismertebb szobrásza, Pio Fedi készítette el Fanti tábornok emlékművét. Pio Fedi arról is híres, hogy ő volt az egyetlen XIX. századi szobrász, akinek legalább egy szobrát a Loggia del Lanziban helyezték el..., de az nem ez a szobor volt, hanem a Filoxena elrablása. Azért Fanti tábornok szobrának talapzatán lévő domborműveket is érdemes alaposan megszemlélni, a Politika, a Sratégia, az Erődítés és a Taktika szimbólumait láthatjuk rajtuk. 

-