Buszjáratok Firenzében

7-es busz Piazza San Marco - Fiesole /// 
10-es busz Piazza San Marco - Stadion - Settignano /// 
12-13-as busz Santa Maria Novella pályaudvar. - Michelangelo tér - egymással szembemenő járatok /// 
14-es busz Piazza San Marco - Camping in Town Via dalla Chiesa Generale C.A. /// 
37-es busz Santa Maria Novella pályaudvar- Porta Romana - Bottai Camping

Mercato San Ambrogión a Loggia del Pesce - Halpiac

Giorgio Vasari tervezte valamikor nagyon régen ezt a szépséges nyitott piaci csarnokot. Eredetileg a mostani új városnegyedben, a város régi piacán állt a Loggia del Pesce, ami alatt a neve alapján halat árusítottak. Amikor azt az egész negyedet lebontották a XIX. században, akkor ezt a gyönyörű építményt is lebontották, de azért úgy tűnik már akkor is működött a műemlékvédelem, mert úgy bontották le, hogy majd valamikor, valahol újra felépíthető legyen! És fel is építették az új piacnál, a Mercato San Ambrogio területén. Ez a piac a Piazza Lorenzo Ghiberti közelében van. Sikerült hát végre megnéznem a Loggia del Pechét és nagyon tetszett, bár talán érdekesebb lett volna piacnapon erre járni, "munkában" látni a szép épületet! Íme néhány fénykép. Úgy tudom, hogy leginkább olyan kirakodóvásár szerűség szokott arrafelé lenni, de nem is annyira az áruk hiányoztak körülötte, mint inkább az emberek..
-
Piac ugyan nem volt akkor éppen a csarnok alatt amikor arra jártunk, de így is fantasztikus élmény volt számomra látni ezt a különlegesen szép építményt. 
-
-
-
-
Ez az utolsó nem az én képem..., lehet nyáron amolyan alkalmi étterem..., kellemes lehet itt ücsörögni egy szép nyári estén. Bizonyára esküvőket is rendeznek a csarnok alatt. Ha valaki tud erről valamit, örömmel fogadnám.

Chiesa Ognissanti + kolostorudvarának és étkezdéjének látványai (Utolsó vacsora)

látogatható: 07.15-12.30-ig, pénteken zárva
ingyenes
A bencés rendiek temploma
látogatható: hétfő, kedd és szombat 09.00-12.00-ig. 
Chiesa_di_Ognissanti_ (Mindenszentek temploma)

A gyönyörű Chiesa Ognissanti (Mindenszentek) az Arno jobboldali  partján a Milánóból elüldözött humiliátik (megalázottak), a textilkészítés céljából itt letelepedő bencés szerzetesrend temploma. A XIII. század közepe táján történt a letelepedésük Firenzében, és akkortól ez a környék teljes mértékben ennek a munkának volt alárendelve. A ma is itt lévő Santa Rosa gátat ők építették a textilkészítéshez szükséges egyenletes, folyamatos és biztonságos vízellátás érdekében. Ez a gát a mai napig is jó szolgálatot tesz a városnak, ha másként nem is, de azzal, hogy a folyó medrében nagyjából mindig azonos és megfelelő a vízállás, ami minden tekintetben kedvező..., csak valószínűleg akkor nem, ha áradás van. 
És, mivel a humiliatik nagyon Istenhívők voltak, kellett nekik egy saját templom, ami valószínűleg évszázadok alatt lett olyan, amilyennek most látjuk.  
-
-
A templom homlokzatán a bejárat felett látható szépséges lunettának majolika díszítése  Benedetto Buglioni (1459-1521) műhelyében készült, de a templom mögötti harangtorony megőrizte XIII. századi formáját.
-  
-
Ez a viszonylag kisméretű templom az egyik fénylő gyöngyszeme Firenzének. 
-
Az Ognissanti templom  bejárattól induló falán középtájt van egy freskó, amely oly módon, mintha egy fénykép lenne, a közelben lakó és a templomot támogató Vespucci családot ábrázolja. A képen szerepel az ifjú Amerigo Vespucci is a Madonna jobb keze alatt, a sor végén kékes kabátban. A kép nagyítható!
-
-
 
Amerigo Vespucci neve bizonyára mindenkinek ismerős! Ifjú korában Amerigo részt vett Kolumbusz Kristóf második útján, amikor is Indiába szeretett volna eljutni..., és hitte is Kolumbusz, hogy oda jutott! Ennek ékes bizonyítéka, hogy az ott élőket "indiánokként" nevezték és nevezik ma is. Ám Kolumbusz halála után Amerigo Vespucci újabb expedíciókat is vezetett, és Kolumbusz első útja után kb. 10 évvel merte csak kinyilvánítani a tudósok felé, hogy egy új földrész az, amit egykoron megtalált Kolumbusz Kristóf, aki akkor már nem volt az élők sorában. Ezt közhírré tette, és a hír terjedése után végül az ő neve révén lett Amerika Amerika. Van a blogban egy másik, valamivel tartalmasabb link is Amerigo Vespucciról
-
Jól látható még a fenti képen Simonetta Cattaneo a Madonna másik oldalán, aki Lorenzo Medici öccsének, a "szép Giuliánónak" volt talán a szerelme..., de ekkor már Simonetta Vespucci volt, ezért is szerepel ezen a Vespucci családi képen. Úgy tartják, hogy Simonetta volt Botticelli híres festményeinek, a Tavasznak és a Vénusz születésének is a modellje, és hogy persze a művész is szerelmes volt belé, nem csak Giuliano Medici. Hogy mi igaz és mi nem igaz a festők és modellek szerelmi életéről, azt már sosem fogjuk biztosra megtudni, de talán ez nem is olyan fontos.
-

-
Domenico Ghirlandaio freskója, a  "Védelmet adó Madonna" ritka kortörténelmi dokumentum, hiszen akár egy fénykép lenne, úgy látjuk a Vespucci családot. Amerigo Vespucci  és feltehetően felesége is sokat járhattak ebbe a templomba. A fenti kép bal szélén jól  látszik Amerigo a freskón, felénk néz. El tudom képzelni, hogy a fentebbi linkben lévő portré készítője azt a falon lévő arcot állította elő idősebb változatban, miután viselője világhíres felfedező lett..., van róla egy másik bejegyzés is a blogban a neve alatt. Simonetta, feltehetően ekkor már mint feleség a kép jobb oldalán középen látható rózsaszín köpenyben. A kép nagyítható.
-
Ebben a templomban "párbajozott" Sandro Botticelli és Domenico Ghirlandaio. Botticellinek Szent Jeromost (Girolamo, lentebb felső kép), Ghirlandaiónak Szent Ágostont (Agustino, lentebb alsó kép) kellett megfestenie. Általános vélemény, hogy Botticelli oldotta meg jobban a feladatot, az ő Jeromosa átszellemült, áhítatos, míg Ghirlandaio festményének szereplője inkább csak tanácstalannak tűnik.
-
 
-

-
 
-
Domenico Ghirlandaio 45 évesen pestisben halt meg, így elvben eltemethető sem lett volna. Barátai azonban a szó szoros értelmében elrabolták a tetemét, és elhelyezték a Santa Maria Novella templom mellett kerítést képező szarkofágok egyikében. Ma már talán jelzés is utal erre a templom főoldalától szemben állva  a saroktól számított harmadik szarkofágnál. 
-
Sandro Botticelli viszont állítólag az Ognissanti templomban alussza örök álmát, mégpedig a templom baloldali kápolnája előtt egy padlózatba helyezett kriptában. Az erre vonatkozó jelzést én  nem találtam meg a helyszínen, a történetet könyvben olvastam.
-
A templom kolostorának udvara nagyon is szép, de a falakon lévő freskóknak nincsen különös művészeti jelentőségük, valószínűleg műkedvelő szerzetesek festették őket.
-

-


-

-
Ám azért tartogat még nekünk valami érdekeset ez az épület, mégpedig a kolostor refektóriumában Domenico Ghirlandaio egy nagyméretű Utolsó vacsora freskóját. Lehet rajta vitatkozni, hogy szép-e, hiteles-e, de inkább örüljünk neki. Úgy tartják, hogy nincs meg benne az a nyomasztó érzés, ami az ábrázolt perceket idézné. Valóban így érezhetjük, és ez is volt talán a cél: a mit sem sejtő jókedvű társaság ábrázolása, miközben Jézus és Júdás már tudják, hogy mi fog történni. De azért be kell látni, hogy azt az érzést Ghirlandaio nem igazán tudta számunkra "szerethetően" átadni. Egy tanácstalan, kissé aggódó Jézust látunk a képen, amin ha valami igazán érződik, akkor az a mérhetetlen magánya. 
-
-
-
Talán igazán komolyan Júdás vehető, aki szemben ül az egész társasággal, ő az egyedüli Jézuson kívül, aki már tudja, hogy mi fog történni, hiszen ő az áruló. 
-
-
-
Dacosan néz Júdás a titkát már tudó Jézusra, aki tekintetével és mozdulatával is megbocsájt neki, hiszen tudja, hogy nem Júdás kívánsága mindaz, ami körülöttük történik..., Jézus sorsa már elrendeltetett.
-


-
Zárásként egy esti kép erről az igazán nagyon szerethető kis templomról.








Amerigo Vespucci (1454-1512)

Az ifjú Amerigo Vespucci családja körében az Ognissanti templom bejárati szakaszának falára van ismeretlen festő által megörökítve, balra a második arc. A templom közelében volt palotájuk, jól éltek, támogatták a templomot, cserébe kapták egy valószínűleg nem túl ismert festőtől a családi képet a templom falára. 1492-ben Kolumbusz Kristóf járt már a mai Dél-Amerika földjén, de nem tudatosodott benne, hogy egy új földrészt fedezett fel, Indiának gondolta. Amerigo Vespucci először Kolumbusszal együtt utazott annak második útján, de csak további utazásai után, 1507-ben merte kijelenteni, hogy az a föld, amelyet 1592-ben talált Kolumbusz Kristóf, az egy új földrész, és nem India, ahogyan azt gondolták. Így azután az ő neve alapján hívjuk Amerikának Amerikát, Kolumbusz nevét csak Kolumbia őrzi, mert ott tette ő le elsőként a lábát azon az új, még feltérképezetlen kontinensen, amiről ő még akkor azt képzelte, hogy India. És ami még érdekesség, tőle kapták nevüket az indiánok, vagyis az ott élő őslakosok, hiszen indiaiaknak hitte őket! Amerigo Vespucci elgondolását 1507-ben, mely szerint egy teljesen új kontinens találtatott Kolumbusz által 1492-ben, örömmel fogadta a világ, és, bár az ő neve által lett Amerika Amerika, az utókor Kolumbusz Kristófot tartja Amerika felfedezőjének, ami, lássuk be, jogos. Vagy mégsem?
Egy kép Vespucciről már felfedezős korából..., nekem gyanús, hogy valaki arról a fiatalkori képéről produkált egy középkorú urat, de lehet, hogy tévedek, idővel elég híres lett ahhoz, hogy lerajzolják. 
-
Egy különleges kép, ilyennek képzelték 1508-ban a Földet immár Amerikával együtt.
-

-
https://hu.wikipedia.org/wiki/Amerigo_Vespucci - -

Mediciek családfája


-
-
A linket aktiválni kell, és cserébe egy igazán nagyon jó Medici családfát kapunk.
És egy érdekes cikk Medici Katalinról, a franciák királynéjáról. Nem fogjuk szeretni, ha elolvassuk, de azért érdemes.
 

Basilica és Piazza Santa Maria Novella + Chiostro delle Verde és Capella Spagnuoli

-

-
Ezen a réges-régi képen egyértelműen a Piazza Santa Maria Novella látható, háttérben a Santa Maria Novella templommal. 

-
A carmeliták a déli városszélen telepedtek le és építették fel a Chiesa Santa Maria del Carminét, a ferencesek a keleti városszélen telepedtek meg Basilica Santa Crocén, míg a dominikánusok a nyugati városszélen kezdték el a Basilica Santa Maria Novella építését, ami 1278-ban kezdődött és 1360-ban fejeződött be. 
A templom külső megjelenésének legfőbb ékességét, a Leon Battista Alberti által megtervezett zöld-fehér márvány homlokzatot csak 1470 körül fejezték be. A homlokzattal és az egész épület külső megjelenítésével nehéz betelni, egyszerűen gyönyörű..., én megkockáztatom, hogy a legszebb firenzei templom. Különlegessége, hogy fontos temetkezési hely is egyben, de itt nem a belső térben, hanem körben az árkádosan épített kerítésben vannak a síremlékek az utcai fronton is és a templom udvarában is. Közismertnek tűnő, de azért mérget nem vennék rá, hogy a tér felőli oldalon a templomnak szemben állva a jobboldalon az árkádos kerítés sarkától a templom felé a harmadik szarkofágban vannak Domenico Ghirlandaio földi maradványai. Mindössze 45 évesen pestisben halt meg, és ezért éjszaka, titokban kellett eltemetni..., megható, hogy a barátok vállalták a kockázatot. Valószínűleg ezért sincsen a mai napig sem felirat a síron, mert titkos volt az akció. De az sem kizárt, hogy csak mese az egész..., igazából az a fontos, hogy szeretjük és becsüljük Domenico Ghirlandaiót emberi és művészi mivoltában is. Lehet, sőt, biztos is, hogy nem ő volt a legnagyobb firenzei festő, de az ő freskói által tudunk meg legtöbbet a korabeli Firenzéről. Mondhatni ő a korának majdhogynem a "fényképésze" volt, mert alkotásain nem a fantáziájának képeit jeleníti meg, hanem az akkori valóságot, közismert épületeket, közismert embereket. Az utókor sajnos nem mindent és mindenkit tudott beazonosítani, de annak a kevésnek is örülünk. Láthatjuk Ghirlandaio képein a Mediciket és még számos firenzei közszereplőt, akiknek kortársai voltak. Sajnos mi csak nagyon keveseket tudunk beazonosítani közülük.
-
Akkor ht nézzük meg a csodálatos templomot kívül, belül. A megszokottól eltérően már sok évtizede nem a főbejáraton juthatunk be ebbe a gyönyörű és képzőművészeti alkotásokban kiemelkedően bővelkedő domonkos rendi templomba, hanem annak jobboldali szép kertjéből, melynek szélén a szarkofágok körben folytatódnak. Úgy gondolom, hogy ez az oldalbejárati lehetőség ronthat némiképp a belépés élményén, ami azért így is meghökkentő. Mivel itt különösen komolyan veszik a fényképezés tilalmát, így az internetről szedtem össze néhány képet, mert ugye a szó az fontos, de a látvány meggyőzőbb. 
Az első körbenézési látvány után ami mondhatni szíven üti az embert, Masaccio "Szentháromság" című képe. Művészettörténeti szempontból is nagyon jelentős értékű a téma perspektivikus ábrázolása. Igen, Masaccio nagyon komolyan vette a Filippo Brunelleschi által kidolgozott perspektivikus ábrázolást, amit itt mondhatni tökéletesen bemutatott.

A Szentély falánál sorakozó kápolnák mindegyike egy-egy újabb élménnyel gazdagítja a látogatókat. Jobbról az első a Capella Bardi, nagyon szép, de nem tudok róla többet mondani. A Capella Strozzi elválasztó falán meglepetésként ért engem Brunelleschi gyönyörű fából faragott Krisztusának látványa. A kápolna tulajdonosának, Filippo Strozzinak mozgalmas síremlékét is láthatjuk itt, melyet Benedetto da Maiano készített, míg a falakat körben Filippino Lippi freskói borítják, melyek nem egy összefüggő történetet ábrázolnak. 
A Szentélyben, vagyis a Capella Maggioréban, vagy megint más néven Capella Tornabuoniban több monumentális freskót láthatunk, melynek fő művészeti kivitelezője Domenico Ghirlandaio és kiváló festőket tartalmazó csapata volt. A gazdag bankár, Giovanni Tornabuoni fiatalon elhunyt felesége emlékére vásárolta és díszíttette ki ezt a kápolnát. A megrendelő meghatározta, hogy milyen jeleneteket akar látni a freskósorozatban, hogy hány emberalakot kíván látni, és azt is kikötötte, hogy ezen emberalakokat magának a művésznek kell megfestenie, nem pedig tanítványainak. Az egyik oldalfalon Keresztelő Szent János életének eseményeiből láthatunk jeleneteket, a másik oldalfalon pedig Szűz Mária életének eseményeit láthatjuk. A főfalon Mária megkoronázása alatt látható Giovanni Tornabuoni és felesége, aki fiatalon hunyt el. A leányukat, Ludovica Tornabuonit több képen is megfestette a látogatók között a festést végző csapat, melynek tagja volt az akkor még igen fiatal festő tanonc, Michelangelo Buonarroti is. Úgy tartják, hogy valahol a jobboldalon igen magasan megfestett egy angyalt. 
-
Az oltárnak szemben állva a jobboldali falon Mária életének jeleneteit láthatjuk balról jobbra, alulról felfelé haladva, míg a baloldali falon Keresztelő Szent János életének fontosabb eseményeit láthatjuk. Érdekesség, hogy a Keresztelő Szent János születését ábrázoló képen látható a kor közismert szépsége, Ginevra de'Benci
-

-
-
A Basilica Santa Maria Novella templomtól balra lévő kolostor udvarában (Chiostro delle Verde) találjuk az úgynevezett Capella degli Spagnuolit (Spanyol kápolnát), melyet az ott látható igen különleges freskója miatt feltétlenül érdemes megtekinteni. A képek nagyíthatóak! 
Az Andrea da Firenze által készült freskó témája a dominikánus rend üdvözlésére és dicsőítésére szolgált.  Bizonyára nagyon jó lenne, ha tudnánk, mik is történnek ezen freskón, de azért sok minden sejthető.  Legfelső  traktusában az angyalok kórusát láthatjuk, és valószínűleg középen a Szűzanyát, aki a köpönyege alá gyűjti a jókat...,sajnos a képemről ő lemaradt. Lejjebb egyházi férfiak és nők csoportját láthatjuk. A freskó közepe táján balra a Duomo épülete van festve..., nem pont olyan, mint az igazi, de azért hasonlít. A Duomo síkjában jobbra különös folyosó szerűség észlelhető..., tán a tisztítótűzbe vezet? A Duomo alatti szakaszon is főleg egyházi emberek láthatóak, meg a dominikánusok fekete-fehér kutyáit.
-

-
Ez a hatalmas freskó annak tiszteletére készülhetett, amikor I.Cosimo Medici herceg feleségül vette a spanyol származású Toledói Eleonórát, és a vele Firenzébe érkező spanyolokat itt szállásolták el..., innen a neve, Capella degli Spagnuoli, vagyis Spanyol kápolna.
-
És itt talán még nem írtam, hogy a templomtól ugyancsak balra lévő kerengőből nyílik a cenacolo (étkezde), melyben Domenico Ghirlandaio Utolsó vacsora freskója látható. 
-
-
Nem tisztem kritikát írni, de, bár az egyik legkedvesebb festőm, nem igazán sikerült ez a műve nagyon szerethetővé..., talán főleg azért, mert vannak ebben a témában nagyon komoly viszonyítási alapok. De azért megtekintésre mindenképpen érdemes! Judás itt már el van különítve az apostoloktól..., szemben ül Jézussal..., és ekkor talán még csak ők ketten tudják a festő szerint, hogy ki az áruló, és hogy mi fog hamarosan történni, hiszen az apostolok békésen társalognak...- (a képre kattintva az egész festmény látható!)
-
Megemlítendő még ezen a helyszínen a nagyon szép kolostorkert, és főleg annak kerengője, a Chiostro delle Verde , ahol az árkádok alatt bibliai történetek ábrázolását láthatjuk. Ezek a freskók az 1966-os árvíz alatt jelentősen sérültek, de természetesen hamarosan részben restaurálták őket, pontosabban már 1970-ben végeztek a helyreállítással. Az árvíz akkori szintjét egy márványtábla jelzi valahol..., hogy pontosan hol, arra sajnos már nem emlékszem.
-

-

-

-
-

 
Felhívom a figyelmet arra, hogy az ezen bekezdés alatti linken egy képekkel és információkkal is talán bővebb leírás van előbb a templom külsejéről, majd a belső tartalmáról. Sajnos nem tudtam ide átmenteni a benne lévő képeket. Most már az sem mindig járható út, így érdemes lenne ott is megnézni azokat a képeket, és a templombelső egész leírása is ott talán tartalmasabb.