Firenze talán legnevesebb, legismertebb épülete az Uffizi képtár. Már a neve is figyelem felkeltő, hiszen nem múzeumot, hanem "irodát" jelent maga az Uffizi szó. Valójában annak is épült I. Cosimo Medici nagyherceg utasítására, de végül a rengeteg benne elhelyezett műtárgy átvette az épületben a főszerepet. Így lett aztán a világ egyik legfontosabb múzeuma..., de az "Uffizi" szó rajta maradt!
Az Uffizi loggiája
Hát ennyi..., azért én tudtam volna még néhány jelentős művészt ajánlani, például:
-
Domenico Ghirlandaio mindenkinél alázatosabban és látványosabban mutatta meg festményein Firenze dicsőséges művészi korszakának jelentős eseményeit, jelentős embereit. Képei tán nem tükröznek zsenialitást..., ő úgymond még nagyjából azt festette, amit látott. De azért méltánytalannak tartom, hogy neki nem faragtak szobrot, hogy nem állították az egyik fő helyre annak az embernek a szobrát, aki nem csupán öncélúan, hanem álhatatosan dolgozott a városnak, a Mediciknek.
Giorgio Vasari rengeteg művészeti és építészeti munkája mellett felkutatta és megírta évszázadok itáliai művészeinek életútját! Több helyen is leírtam már ezt, mert nem nagyon tudok napirendre térni felette, hogy ők ketten nem kaptak szobrot az utókortól, míg pl. Leonardo da Vinci, aki pár haszontalan hetet ha eltöltött Firenzében, aki látogatásán kívül semmi, de semmi maradandót nem adott a városnak, ő igen, az ő szobra ott díszeleg az egyik fülkében.
-
És még sorolhatnám az érdemteleneket..., ám azt is tudnunk kell, hogy azokat a szobrokat már a Lotharingiai időkben készítették..., talán nem volt komoly rálátásuk, és talán volt jelentős részrehajlásuk a művészek dolgaiban.