Vasari folyosó, vagyis az útvonal az Uffizin, a Ponte Vecchion és a padlásokon át a Pitti palotáig

 I. Cosimo Medici nagyherceg komoly megbízást adott 1559-ben udvari építészének, Giorgio Vasarinak egy  nagyméretű iroda épület felépítésére. A Palazzo Vecchio és az Arnó között volt is egy alkalmas terület, így Vasari neki is látott a tervek elkészítésének. Igaz, a terület nem volt üres, számos épület volt rajta, miknek többségét lebontották, de volt ott például egy templom, aminek főhajóját meghagyták, így szerves része lett az épületnek. Ezen túl még a kiszemelt területen volt az egykori pénzverde, azt is át kellett helyezni máshová. 

Ekkoriban I.Cosimo Medici már jelentős méretű műgyűjteménnyel is rendelkezett, azok számára is helyet kellett biztosítani. Egy szó, mint száz, komoly tisztogatás után nekiláttak az iroda (uffizi) felépítésének, mely idővel egyaránt szolgált irodának és múzeumnak is.

1560-ban kezdődött az építkezés, valószínűleg az épületbe már be volt tervezve a műkincsek elhelyezése is, csak a gyűjtemény további gyarapodásával akkor feltehetően nem számoltak. 

A Piazza della Signoriától az Arnóig húzódó U alakú épület földszintjén körben végig szép árkádsor látható, melyben híres firenzei emberek szobrai láthatóak..., de ezen szobrok csak évszázadokkal később kerültek oda! Firenzei politikusok és művészek szobrai.

-

Mint egyszerű földi halandó, aki abban a szerencsében részesülhet, hogy eljut Firenzébe, természetesen nem hagyhatja ki a programjából az Uffizi múzeum kivételesen parádés anyagának megtekintését. Persze számolnia kell azzal, hogy ez nem lesz egy hétköznapi vállalkozás. Ma már ugyan lehet online vásárolni jegyeket, de sokan még most is a múzeum megtekintésének prózai módját, a sorban állást választják. Én is úgy voltam ezzel néhány éve, hajnalban keltem, és mentem sorba állni. Oly annyira hajnalban, hogy az első voltam, és mert rafináltan lifttel mentem fel, így elsőként léptem be az Uffizi múzeumba..., emlékezetes pillanat volt! :-)

Na de most okos dolgokat kellene írnom..., de nem igazán van más recept, mint a hajnaltól kezdetét vevő sorban állás, vagy a méregdrága online jegyrendelés. Ez utóbbiban nem vagyok gyakorlott, amikor legutóbb ottjártam, akkor még ez nem volt divatban. Hanem azt tudom egy kedves idegenvezetőtől, hogy jelentősen változtak az Uffiziba történő bejutás lehetőségei. Ez egy nagyon örömteli dologgal kapcsolható össze, ugyanis megnyílt végre a Vasari folyosó, de ahhoz, hogy földi halandó végig sétáljon rajta, ahhoz a Palazzo della Signoriánál kell keresni a sor végét.  Bejutva az épületbe előbb megnézhetjük a Palazzo della Signoria termeit, majd onnan idővel rátérhetünk a Vasari folyosóra az Arno felett..., az ott lévő épületek tetején is áthaladó folyosót. De itt még nem volt vége a herceg sétájának, mert ahhoz, hogy a Pitti palotába beérjen épségben, sokat kellett volna gyalogolnia emberek között. Na de a minden feladatot megoldó Giorgio Vasari elképzelése szerint egy kézzel hajtott járműben haladt a nagyherceg járműve..., de nem ám akárhol, hanem az Arnoparti házak tetején kellett abban a folyosóban eljutnia a nagyhercegnek a Pitti palotáig.   

Így volt csak lehetséges a Palazzo della Signoriától a Ponte Vecchion átkelés a Vasari folyosón a Pitti palotáig a nagyherceg életének megóvása, mert hát sok ellensége volt, akik sokféleképpen megpróbálták őt megölni.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése