Modern Múzeum Galériája Firenzében

 Lotharingiai I. Lipót nagyherceg 1784-ben elrendelte egy külön kiállítóterem megépítését arra a célra, hogy a festészetre fogékony ifjak az ott tanulmányozható képek alapos vizsgálatával tanulhassanak általuk. Erre a célra jött létre a Modern Művészetek Galériája, ahol minden évben voltak kiállítások, és a legsikeresebb képeket ott helyezték el. 

Ám idővel ismét költözködni kellett, 1914-ben a királyi család kiköltözött a palotából, és helyükre az akkor már igen jelentős mennyiségű alkotásból állandó kiállítást rendeztek be.a felső emeleten. A  "Modern képtár" 1922-ben kezdte elfoglalni itt a palotában a helyét, majd két év múlva nyilvánossá tették a kiállítást. Összesen 30 terem telt meg festményekkel, a művek több, közel 250 év munkáját ölelik fel, 1750-től 1914-ig. Bár gazdag művészeti értéket képviselnek a Modern képtár képei is, de azért talán a Galleria Palatinához nem mérhető a művek művészeti értéke, így ha idő szűkében választani kell, akkor a Palatina meglátogatása tűnik jobb döntésnek. De azért nem árt utána nézni, hogy kit mi is érdekel igazából a jelentős időket kívánó választékból. 

Azt tapasztalatból tudom, hogy az Uffizihez hajnaltól sorba kell állni, mert arra a múzeumra van a legnagyobb érdeklődés. Én nagyon büszke vagyok arra, hogy egyszer elsőnek léptem be az Uffizibe néhány óra álldogálás után..., de megérte, mert aki nyitás körül megy, annak nagyon hosszú várakozással kell számítania, hiszen a már bentlévők nem sietnek, hanem bizonyára alaposan körülnéznek!

Antonio Magliabechi (1633-1717)

Antonio Magliabechi könyvtár 

Antonio Magliabechi (beceneve: Könyvtári egér) 40.000 könyv és 10.000 kézirat volt a könyvtárában.

Dante Beatricéjének és gyermekkorában Cosimo de Medicinek is otthona volt a mai Banca Toscana épülete - Palazzo Salviati (Via del Corso 6. szám) -

Úgy tartják, hogy Firenzében a mostani Banca Toscana épületében élt a Via del Corson a Portinari család, köztük Beatrice,  Dante szerelme is. 

De nem csak ő volt híres lakója ennek az épületnek, Giovanni delle Bande Nere  és Maria Salviati fia, Cosimo Medici (1519--74), aki idővel Toscana nagyhercege lett, szintén ebben az épületben töltötte gyermekkorát.

Villa la Petraia

 
-

A Medici hercegek, nagyhercegek is szerették a változatosságot a szabadidejükben, ezért több városon kívüli palotát is építtettek vagy vásároltak maguknak. Ez a lenti volt az egyik, amit 1544-ben vásároltak meg. A palota eredetileg a Brunelleschi család tulajdona volt, majd a Strozzi család tulajdona lett, mígnem a Medici család megvásárolta tőlük.

-
-
-
. Gondolom azok a középen lévő fák már békeidőben kerültek oda..., mert hogy mostanában már nem kell szemmel tartani a várost, mivel manapság "csak" a tuiristák hadai ostromolják. Furcsa, hogy a fákkal eltakarják a várost.



Pragmatica Sancio

 Pragmatica Sancio (latin kifejezés, ami "elrendezést" jelent) Ezen törvény garantálta bizonyos törvények és határozatok megtartását, ami valójában egy királyi rendelet volt. Mária Terézia révén hallhatjuk többször ezt a kifejezést.

-


Giano della Bella

Giano della Bella

-

-

Ghibbelin családba született, de valamilyen okból felnőttként a guelfeket támogatta minden tekintetben, így 1292-ben ő vezette a nemesek (ghibellinek) ellen a "mágnások háborúja" nevű eseményt. Személye és neve nem igazán  ismert, de a fenti linken bizonnyal majdnem mindent megtudhatunk róla.

Noli Me Tangere

 Noli Me Tangere - Ne érints meg engem

A feltámadott Krisztus ezen szavakat mondta az eléje térdeplő és lábát megcsókolni akaró Máriának. Számtalan festmény készült erről a nem mindennapi eseményről, talán az egyik legtöbb festőt megihlető téma volt.


Szent Domonkos (Santo Domingo) (1171-1221) Dominikánus rend

  Guzmán Szent Domonkos talán Santo Domingo névvel ismertebb. 13 évvel halála után,  1234-ben avatták szentté. Módos és igen vallásos családba született, így életútja előre látható volt.  

Szent Domonkos (Domenico de Guzman, Santo Domingo) (1170 - 1221)

 Szent Domonkos =  Domenico de Guzman a Dominikanus rend megalapítója


A németek visszavonulása Firenzéből 1945-ben

 

Számomra, és gondolom mások számára is igen elgondolkoztató ez a kép, mely a II. világháború végefelé készült. A visszavonuló németek persze hatalmas károkat okoztak, de nézzétek csak a szinte  érintetlen épületeket a parton! És ez nem volt véletlen, ha lehetett Firenze városának elpusztítása nélkül visszavonulniuk a németeknek, akkor ezt részben megtették! Persze nem nézhetjük el sok egyéb cselekedetüket, de minden bizonnyal földig rombolhatták volna Firenzét, ha úgy akarják. Talán nem naív gondolat tőlem, hogy maga a város számukra is nagy értéket képviselt, és gondolom, hogy gondolják sokan mások is, hogy sokkal nagyobb rombolást is véghezvihettek volna, de nem tettek jelentős kárt magában a városban. Hát a hídaknak pusztulniuk kellett, hogy az üldözőket visszatartsák, de a városnak jelentő része érintetlennek tűnik a kép alapján. Az egyetlen Ponte Vecciónak megkegyelmeztek a menekülés miatt,,,, , persze nem tudhatták, hogy hány menekülő van még mögöttük, de egyszer határozniuk kellett, hogy elzárják az utat, így hát a híd körüli épületeket robantották fel a hídon átmenő utolsó katonák. Mondjuk a fenti képen éppen nem ez látszik..., a parti házak itt érintetlnek, "csak" a hidakat rombolták le. Volt némi szépérzékük ezeknek a németeknek..., de tán inkább sietniük kellett hazafelé.

A "Budai oldalon" valószínűleg szintén nagy károk lehettek az épületekben, de az a rész nem volt olyan sűrűnlakott. Firenze igazán az, amit a képen látunk, a másik oldal akkor még nem volt sűrűn lakott (most sem az). az a dombos terület nem volt fontos másnak, "csak" az ottlakóknak akik többnyire nagy kertjükben szép villákban éltek. Bizonyára a hidak helyreállítása önkéntes ingyen munka volt, éppen elég sokba kerülhetett az építőanyag. Háború volt, nem csak Olaszországban, de egész Európában, 

Hát el lehet alaposan gondolkozni ezen az eseményen, meg azon is, hogy vajon miért nem tettek nagy kárt a város épületeiben a németek. Talán volt szépérzékük? Nézem a képet a monitoron..., micsoda pusztítást lehetett volna ott is tenni..., de nem tettek. Persze a hidak lerombolása is hatalmas kár volt, de a visszavonulás másként nem ment volna, használhatatlanná kellett tenni mindet, mielőtt odaérnek az őket üldözők. Most megint kicsit elgondolkozok azon, hogy hogyan tarthatták a kapcsolatot, hogyan, mikor és ki adott ki komoly cselekvésekre parancsot? Ki mondhatta ki és hol és hogyan és mikor..., pl. hogy a Ponte Vecchiót ne rombolják le, de a hídfőknél lévő épületeket igen?

Rég volt, csúnya volt..., de szinte mindent helyre lehetett hozni, csak az emberi életeket nem. Nagy lecke volt, és talán bízhatunk abban, hogy Európában soha többé nem lesz semmilyen hasonló esemény.

-

Étkezési lehetőségek Firenzében

A turistáknak is kell enni, aminek kivitelezése elsősorban az anyagi helyzetünktől függ. Természetesen az étterem a legjobb választás még akkor is, ha meglehetősen drága. Ha nem is minden nap, de néhányszor érdemes kipróbálnunk az éttermi lehetőségeket, de az éttermeken kívül nagyon keresettek a kisebb kifőzdék, ahol olcsóbb, de laktató ételeket árulnak. 

-

https://restaurantesaranjuez.com/hu/etkezesi-lehetosegek-firenzeben/ 


https://diningguide.hu/harapjunk-firenzebe - a legendás Gianni 10 helyet-ajánl itt, amit látni és kostolni érdemes.