A németek visszavonulása Firenzéből 1945-ben

 

Számomra, és gondolom mások számára is igen elgondolkoztató ez a kép, mely a II. világháború végefelé készült. A visszavonuló németek persze hatalmas károkat okoztak, de nézzétek csak a szinte  érintetlen épületeket a parton! És ez nem volt véletlen, ha lehetett Firenze városának elpusztítása nélkül visszavonulniuk a németeknek, akkor ezt részben megtették! Persze nem nézhetjük el sok egyéb cselekedetüket, de minden bizonnyal földig rombolhatták volna Firenzét, ha úgy akarják. Talán nem naív gondolat tőlem, hogy maga a város számukra is nagy értéket képviselt, és gondolom, hogy gondolják sokan mások is, hogy sokkal nagyobb rombolást is véghezvihettek volna, de nem tettek jelentős kárt magában a városban. Hát a hídaknak pusztulniuk kellett, hogy az üldözőket visszatartsák, de a városnak jelentő része érintetlennek tűnik a kép alapján. Az egyetlen Ponte Vecciónak megkegyelmeztek a menekülés miatt,,,, , persze nem tudhatták, hogy hány menekülő van még mögöttük, de egyszer határozniuk kellett, hogy elzárják az utat, így hát a híd körüli épületeket robantották fel a hídon átmenő utolsó katonák. Mondjuk a fenti képen éppen nem ez látszik..., a parti házak itt érintetlnek, "csak" a hidakat rombolták le. Volt némi szépérzékük ezeknek a németeknek..., de tán inkább sietniük kellett hazafelé.

A "Budai oldalon" valószínűleg szintén nagy károk lehettek az épületekben, de az a rész nem volt olyan sűrűnlakott. Firenze igazán az, amit a képen látunk, a másik oldal akkor még nem volt sűrűn lakott (most sem az). az a dombos terület nem volt fontos másnak, "csak" az ottlakóknak akik többnyire nagy kertjükben szép villákban éltek. Bizonyára a hidak helyreállítása önkéntes ingyen munka volt, éppen elég sokba kerülhetett az építőanyag. Háború volt, nem csak Olaszországban, de egész Európában, 

Hát el lehet alaposan gondolkozni ezen az eseményen, meg azon is, hogy vajon miért nem tettek nagy kárt a város épületeiben a németek. Talán volt szépérzékük? Nézem a képet a monitoron..., micsoda pusztítást lehetett volna ott is tenni..., de nem tettek. Persze a hidak lerombolása is hatalmas kár volt, de a visszavonulás másként nem ment volna, használhatatlanná kellett tenni mindet, mielőtt odaérnek az őket üldözők. Most megint kicsit elgondolkozok azon, hogy hogyan tarthatták a kapcsolatot, hogyan, mikor és ki adott ki komoly cselekvésekre parancsot? Ki mondhatta ki és hol és hogyan és mikor..., pl. hogy a Ponte Vecchiót ne rombolják le, de a hídfőknél lévő épületeket igen?

Rég volt, csúnya volt..., de szinte mindent helyre lehetett hozni, csak az emberi életeket nem. Nagy lecke volt, és talán bízhatunk abban, hogy Európában soha többé nem lesz semmilyen hasonló esemény.

-

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése