Kezdjük azzal, hogy milyen hely is az a Vasari folyosó, miért jött létre és mire szolgál ma.
Valamikor nagyon régen az első Medici nagyherceg Firenzében a Pitti palotában élt, de a "munkahelye" az Arnó túloldalán volt, a Palazzo della Signoriában. I. Cosimo Medici, Firenze akkori nagyhercege igen fontos ember volt, ellenségei is voltak számosan, hát vigyázni kellett a családja és a maga életére is. Giorgio Vasari amolyan "mindenes" volt a nagyhercegi család mellett, neki kellett kitalálnia valamit, hogy biztonsággal, és a viszonylag nagy távolság miatt kényelmesen közlekedjen a nagyherceg és adott esetben a családja tagjai, vagy fontos vendégei, munkatársai a két úticél, az akkor még Palazzo della Signoria (ma Palazzo Vecchio) és az Arnón túli Pitti palota között.
Bizonyára hosszú tanácskozás után arra jutottak Vasarival, hogy egy biztonságos folyosót kell építeni a két épület között, aminek paloták háztetőin át, majd az út jelentős részén az Arno folyó hídján kellett átmennie. Nagyon nagy nunkával, de megoldották a dolgot, elkészült a több száz méter hosszú folyosó, amiben kézzel hajtható járművel lehetett közlekedni a nagyhercegi családnak és esetleges vendégeiknek. A folyosó megépült, ma is használatos, igaz, már nem nagyhercegek, hanem Firenze megismerésére elszánt turisták vehetik igénybe ezt a kurimoziumot. Sajnos nem volt még szerencsém ezt megtapasztalni, de ha igazán tartalmas utazásra vágyunk és anyagilag is megengedhető, akkor nagyon nagy kár lenne kihagyni ezt a kivételes lehetőséget! Ám bizonyára ez nem megy könnyen, idejekorán foglalni kell időpontot, és ahhoz igazítani az utazásunkat.
Bár mostanában nem utaztam Firenzébe, de úgy érzékelem, hogy egyre több olyan meglátogatásra érdemes hely van a városban, ahová előre kell biztosítani a bejutást!
Na és van még itt valami izgalmas..., ami kicsit minket, magyarokat is érint! Hogy ne legyen olyan unalmas a hosszú séta abban a Vasari folyosóban, szebbnél szebb festményekkel, konkrétan önarcképekkel díszítették annak falait, és igen, van a festmények között néhány néhány magyar művész önarcképe is, nem kis nevek: Szinyei Merse Pál, Markó Károly, Benczúr Gyula, Barabás Miklós, Csók István, Rippl Rónai József és talán még néhányan.
Ha komolyan érdekel a téma, akkor ezt a könyvet meg kell venned:
Giorgio Vasari: A legkiválóbb festők, szobrászok és építészek élete
Giorgio Vasari az én legnagyobb firenzei hősöm, oly sok jót tett a városnak és az európai kultúrával, és oly kevéssé volt megbecsülve.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése