látogatható: 09.00-12.00 és 17.00-17.30 között, vasárnap 09.00-10.00, 11.00-12.00, és 17.00-17.30 között.
belépés ingyenes
Brancacci kápolna: 10.00-17.00, vasárnap 13.00-17.00, kedden zárva!
belépődíj: 4 € ( régi adatok!)
foglalás kötelező, helyszínen vagy telefonon, jó előre!
-
A fenti kép nem túl jó, de nem tilosban szerzett, csupán egy a falon lévő "prospektus" a kápolna képeiről. Sok érdekes nem látszik róluk, de valamit talán így előzetesen is érzékelhetővé tesz. Magukat a festményeket természetesen tilos fényképezni.
-
A fenti információkon túl el kell mesélnem azt, hogy ez az a hely, amit a hozzáértők szerint mindenkinek látnia kell, akit valamennyire is érdekel a művészetek festészeti ága. Ennek oka az, hogy a fenti templom Brancacci kápolnájában végig követhető a középkori festészetből a reneszánsz festészetbe történő átmenet! A már neves festő, Masolino da Panicale elvállalta a Santa Maria de Carmine templom Brancacci kápolnája freskóinak megfestését, és segítőként maga mellé vette a még igen fiatal Masacciót. A fővállalkozó, az ismert művész, Masolino volt, Masaccio csupán a segédje. A munka felénél járhattak, amikor a magyar Ozorai Pipo hívására Masolino mester elutazott Magyarországra, és a kápolna további munkálatait Masaccióra hagyta. Valószínűleg ő is látta, hogy tanonca képes lesz megoldani a feladatot, de hogy milyen sikeresen, azt valószínűleg ő sem feltételezte. Mert akkor és ott abban a kápolnában megszületett Masaccio által a reneszánsz művészet! A falakon lévő freskók két művészeti korszakot mutatnak be, Masolinónak merev középkori stílusát felváltja társa, Masaccio érzelmek kimutatását elénk táró stílusa, melyet majdan reneszánsz stílusnak kereszteltek el. Ez mindenképpen nagyon jelentős művészet történeti epizód! Az események pikantériája, hogy Masolino volt az ismert, elismert művész, Masaccio csak segéd volt mellette, és tessék, valljuk be őszintén, Masolino nevére senki nem kapná manapság fel a fejét, ha a tanonca nem éppen a festészetben új korszakot nyitó Masaccio! Masolino alakjai a képen vannak, Masaccio alakja pedig élnek a képen. Ám hiába a korszakalkotás, Masaccio nem sokáig alkotott, mert 28 évesen meghalt, így aki szemtanúja akar lenni a festészet korszakváltásának, annak ide kell jönnie elsősorban, mert korai halála miatt már nem sok jelentőset alkotott. Fényképezni szigorúan tilos a kápolnában, de képeket előzetesen a neten lehet találni. És amit nagyon sokan nem tudnak, de fentebb is írva vagyon, jegy jó időben előre foglalandó! Fentebb van egy link a jegyvásárláshoz. Fényképezni természetesen nem szabadott, a netről meg újabban nem egyszerű képeket levenni (lopni), így azt ajánlom, keressetek rá a képekre, nagyon szépek, nagyon érdekesek, és persze ami a legfontosabb, az a két művész stílusának összehasonlítása.
Mivel máshol nem nagyon találkozunk a nevével, el kell mondanom, hogy 27 évesen megfázott és meghalt Rómában, ahová szerencsét próbálni ment. Így azután sok jelentős művészeti alkotása nem volt, de a lenti linken sok információ olvasható róla és munkásságáról.
Masaccio És ha már ott vagyunk a Santa Maria del Carmine templomban, akkor azt is és gyönyörű kerengőjét is érdemes megnézni. Azt azért még ideírom, hogy a Santa Maria Novella bazilikában van Masacciónak egy Szentháromság festménye, ami igazi kuriózum. Valószínűleg maga sem volt tisztában azzal, hogy amit azon a Szentháromságot ábrázoló festményén tökéletesen megvalósított, az maga a perspektívikus ábrázolás. Érdemes rákeresni a képre, érdekes módon nem másolható..., ilyennel nagyon ritkán lehet találkozni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése